UTM-мітки — інструмент, що допомагає відстежувати ефективність онлайн-кампаній і краще розуміти, з якого каналу приходить трафік. Завдяки додатковим налаштуванням звичайного посилання, ви отримуєте більше інформації про взаємодію користувачів і можете приймати більш зважені маркетингові рішення.
У цій статті разом із фахівцями Promodo з PPC та вебаналітики ми розглянемо, що таке UTM-мітки, навіщо їх використовувати та як це правильно робити, щоб уся інформація потрапляла в Google Analytics.
Що таке UTM-мітки
UTM-мітки — це кастомні URL-посилання, які можна налаштувати за допомогою спеціальних параметрів. Вони допомагають відстежити шлях користувача, якщо вам потрібно розуміти з якого каналу він перейшов або ви хочете проаналізувати, який тип кампанії зачепив його увагу та змусив перейти на вебсайт.
UTM-мітки додаються до оригінального посиланням завдяки додатковим компонентам. Після чого контент поширюється вже з кастомізованими посиланнями, а надалі можна аналізувати те, як вони спрацювали в аналітиці.
У яких каналах найчастіше використовуються UTM-мітки
- Соцмережі (Facebook, Telegram, Instagram, Twitter, LinkedIn) для відслідковування органічного трафіку.
- PR-пости для відслідковування кліків. Наприклад, ви розміщуєте публікацію з анонсом події в одному з Telegram-каналів — крім взаємодії, вам важливо розуміти, скільки переходів на сайт приніс конкретний канал, щоби проаналізувати успішність співпраці.
- Платне просування для відслідковування ефективності контенту. Дозволяє зрозуміти, які рекламні кампанії, ключові слова та оголошення працюють найкраще.
- UTM-мітки можна також використовувати для A/B тестування. Колір банера, текст, заклик — усе має значення, коли ми говоримо про привернення уваги користувача.
- Email для відслідковування активності в розсилках, web push та viber-повідомленнях.
Навіщо використовують UTM-мітки
1. Відстеження джерел трафіку
UTM-мітки допомагають зрозуміти, звідки приходить трафік на сайт. Вони можуть бути частиною контент-стратегії, адже допомагають відстежувати, як працює кожен із каналів та який результат одна кампанія може принести з різних джерел трафіку.
2. Публікації в зовнішніх джерелах
Додаючи UTM-мітку до контенту, який ви публікуєте на іншому майданчику, можна відстежувати його ефективність у власній аналітиці. Це може стосуватися анонсів, гостьових постів і навіть промо-публікацій, які розміщують ваші партнери.
3. Аналіз поведінки користувачів
Використання UTM-міток дозволяє отримати дані про те, як користувачі взаємодіють із вашим контентом у різних каналах. Це може бути особливо зручно на етапі тестування або якщо ви запускаєте одну кампанію в різних каналах і хочете відслідкувати, який канал приніс найбільше трафіку.
3. Вимірювання ROI
Одна з ключових причин використання UTM-міток — це вимірювання рентабельності інвестицій (ROI) у маркетингові кампанії. В аналітиці ви можна відстежувати відстежувати дохід, отриманий від конкретної кампанії, і розрахувати, наскільки вигідним було вкладення в певний канал чи кампанію.
4. Персоналізація та A/B тестування
UTM-мітки можуть бути використані для персоналізації контенту або проведення A/B тестування. Наприклад, ви можете тестувати різні варіанти оголошень, щоб дізнатися, яка версія працює краще — це дозволяє оптимізувати кампанії на основі реальних даних.
Promodo має цікавий кейс з monobank, у якому ми тестували різні гіпотези для дослідження ефективності медійної реклами. На одному з етапів ми навіть перевіряли, як різний колір банерів сприймається користувачами і який приносить найбільшу конверсію.
5. Полегшення звітності
Дані про відпрацювання UTM-міток можна легко інтегрувати в інструменти аналітики, такі як Google Analytics, що допомагає маркетологам глибше розуміти результати кампаній і виявляти області для покращення.
Що входить до складу UTM-міток
UTM-мітки створюються за допомогою додаткових компонентів. Усього їх є пʼять:
- utm_source
- utm_medium
- utm_campaign
- utm_term
- utm_content
Три перші — обовʼязкові, дві останні — опціональні. Вони використовуються для більш специфічного відстеження, яке не завжди є необхідним у всіх кампаніях. До того ж, їхня відсутність не впливає на роботу інших UTM-міток.
Але: якщо пропустити один з обовʼязкових параметрів (utm_source, utm_medium, utm_campaign) — UTM-мітка не буде виконувати свою функцію і ви не зможете точно відслідкувати її в аналітиці.
Також UTM-мітка містить три символи:
- знак «=» обʼєднує компоненти та їх значення. Наприклад, utm_source=facebook
- знак «&» (амперсанд), що навпаки поділяє параметри UTM між собою. Наприклад, utm_source=facebook&utm_medium=social
- знак питання «?», що відокремлює оригінальне посилання від UTM-мітки
Тепер розглянемо, як це виглядає на практиці. Ось приклад звичайного посилання:
https://www.promodo.ua/blog/call-to-action-yak-stvoryuvati-efektivni-zakliki-do-diyi
І посилання з UTM-мітками:
https://www.promodo.ua/blog/call-to-action-yak-stvoryuvati-efektivni-zakliki-do-diyi?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=call-to-action
Види UTM-міток
Розберемося детальніше з кожною міткою та порадами щодо її налаштування.
1. utm_source
Відповідає за назву майданчика, на якому ви розміщуєте посилання. Приклад: utm_source=telegram, utm_source=facebook, utm_source=google
2. utm_medium
UTM-мітка utm_medium використовується для позначення типу каналу, через який користувачі переходять на сайт. Приклади:
- utm_medium=email — для трафіку з email-розсилок
- utm_medium=social — для переходів із соціальних мереж
- utm_medium=cpc — для платної контекстної реклами (pay-per-click)
- utm_medium=referral — для посилань, що привели з інших вебсайтів
- utm_medium=affiliate — для партнерських посилань
Це одна з ключових UTM-міток, яка разом із utm_source допомагає відстежувати, з якого каналу трафік надходить.
3. utm_campaign
Використовується для позначення конкретної кампанії, за назвою якої ви зможете зрозуміти куди йде трафік. Оскільки utm_campaign не є стандартною класифікованою назвою, ви прописуєте цю UTM-мітку самостійно. І тут важливо одразу оцінити, для яких завдань та якого типу контенту ви найчастіше використовуєте UTM-мітки.
Якщо для рекламної кампанії, то просто sale — буде недостатньо, адже розпродажі в бізнесу часто і їх багато. Потрібно конкретизувати подію, приурочену до запуску кампанії, наприклад, — blackfriday і додати дату, щоб точно розуміти, що мова йдеться про цьогорічний сезон. У результаті ми отримаємо UTM-мітку: utm_campaign=sale_blackfriday_2024
4. utm_term
Мітка utm_term використовується для відстеження ключових слів, які залучають трафік до сайту, і найчастіше застосовується в PPC. Вона допомагає зрозуміти, які пошукові запити або ключові слова приносять найбільше конверсій.
5. utm_content
Мітку utm_content використовують, щоб розрізняти ефективність різних оголошень у межах однієї кампанії, якщо інші параметри збігаються.
Як правильно створити UTM-мітку
Щоб створити UTM-мітку, яка буде буде правильно відображатися в аналітиці, ми рекомендуємо:
- Стежити за тим, щоб назва кожного каналу була прописана без помилок. Якщо ви utm_source=facebook випадково напишете utm_source=fasebook — трафік, який ви будете отримувати з посилання, може зараховуватися до неправильного або нового джерела.
- Уніфікуйте написання всіх джерел в UTM-мітках. Google Analytics розрізняють facebook, Facebook, і FACEBOOK як різні джерела, тому, щоб уникнути проблем потрібно обрати єдиний стиль написання джерела. Найчастіше, назву джерела в UTM-мітках пишуть із маленької літери — facebook, telegram, linkedin тощо.
- Пишіть англійською. Якщо система вебаналітики неправильно інтерпретує кирилицю — посилання стає незрозумілим або непридатним для аналізу.
- Зменшуйте посилання, якщо це потрібно. Посилання з UTM-мітками довші за звичайні, тому для економії простору та привабливішого вигляду публікації можна використовувати сервіси скорочення посилань, наприклад Bitly.
Як можна додати до посилання UTM-мітку
Знаючи всі компоненти UTM-мітки її можна прописати вручну, але для спрощення цього процесу існують онлайн-генератори, які автоматично формують UTM-посилання.
Працює це просто: ви вже знаєте, яка мітка за що відповідає та як правильно її прописувати. Тож залишається вписати кожен компонент у запропонований розділ та скопіювати готове посиланням.
- Google Campaign URL Builder — офіційний інструмент Google для створення UTM-посилань.
- eSputnik — генератор UTM-посилання від українського сервісу.
- Google Play URL Builder — генерує посилання для відстеження застосунків в Google Play Market.
- iOS Campaign Tracking URL Builder — генерує посилання для відстеження застосунків в App Store.
Автоматичне додавання тегів в Google Ads, Meta та Merchant Center
Google Ads
Google Ads має параметр gclid (Google Click Identifier) — унікальний ідентифікатор кліка, який дозволяє пов’язати конкретне оголошення з клієнтом або конверсією. Ця автопомітка Google Ads автоматично імпортує дані Ads у Google Analytics, що допомагає відстежити дії користувачів на сайті, що рекламується.
Щоб увімкнути автомітку — зайдіть в акаунт Google Ads, перейдіть у Налаштування облікового запису та увімкніть «Автоматичне позначення».
Не рекомендується вручну змінювати gclid, оскільки це може призвести до помилок у звітах Google Analytics.
Якщо використовуєте обидва типи міток, переконайтесь, що UTM-мітки не дублюють дані, які вже передаються через gclid.
Meta
Можна налаштовувати власні користувацькі параметри URL або динамічні параметри URL, які пропонує сама Meta. Значення динамічних параметрів задаються автоматично на основі інформації про рекламне оголошення. Автоматизація допомагає уникнути помилок, що можуть виникнути, коли мітки додаються вручну.
Ось декілька популярних динамічних параметрів:
Щоб увімнути динамічні параметри, відкрийте Ads Manager та при створенні рекламної кампанії знайдіть розділ для параметрів URL.
Більше про динамічні параметри читайте в Довідці.
Merchant Center
Google Merchant Center додає параметри, які допомагають відстежувати переходи з Google Shopping. Працює це за прикладом автотегів в Google Ads — коли користувач натискає результат пошуку Google, який спрямовує у ваш онлайн-магазин, до URL-адреси автоматично додається параметр srsltid.
Більше про автотеги Google Merchant Cente читайте в Довідці.
Де відслідковувати UTM-посилання
Якщо ви вже налаштували Google Analytics для свого сайту, Google автоматично відстежуватиме вхідні кампанії. Щоби переглянути результати за посиланнями з UTM-мітками, потрібно:
- Перейти в розділ «Джерела трафіку».
- Відкрити «Залучення трафіку».
- У таблиці обрати параметр «Джерело/канал сеансу».
Щоби побачити дані utm_campaign, виберіть основний параметр «Кампанія, пов’язана із сеансом».
Порада: використовуйте фільтри для пошуку певних значень UTM-міток або налаштування додаткових параметрів для аналізу конкретних каналів та джерел.
Також на цю тему:
- 10 CRM для бізнесу: переваги та недоліки
- Google Analytics Retention Report: як правильно аналізувати ключові метрики
- Google Ads Report у GA4: Покрокова інструкція
- Наскрізна аналітика для бізнесу: відповіді на актуальні питання
- GA4 для онлайн-бізнесу: ключові моменти, про які важливо знати
на розсилку